دیدگاه

در عالم رازی است که جز به بهای خون فاش نمی شود
  • دیدگاه

    در عالم رازی است که جز به بهای خون فاش نمی شود

امام خامنه ای (حفظه الله):
دیدگاه

جوانها! بدانید، بدون هیچ‌گونه تردیدی آینده‌ی روشن و امیدبخش این کشور و این نظام متعلّق به شما است؛ شما خواهید توانست کشورتان و ملّتتان را به اوج افتخار برسانید؛ شما به توفیق الهی خواهید توانست الگو و نمونه‌ی کاملِ تمدّنِ نوینِ اسلامی را در این آب و خاک تشکیل بدهید؛ برای اینکه بتوانید این وظائف بزرگ را انجام بدهید، بایستی دین را، تقوا را، عفّت را، پاکیزگیِ روحی را در میان خودتان هرچه بیشتر ترویج کنید و تقویت کنید. جوانِ امروز احتیاج دارد به دین، به تقوا، به علم، به نشاطِ کار، به امانت، به عفّت، به [انجام‌] خدمات اجتماعی و به ورزش؛ اینها خصوصیّاتی است که جوانِ امروز به آن احتیاج دارد و شما عزیزان بسیجیِ من ان‌شاءالله توفیق انجام این کار را داشته باشید.

طبقه بندی موضوعی
سه شنبه, ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۷:۰۱ ق.ظ

آیا مسئله حقوق بشر در مذاکرات قابل حل است؟

از سال 2001 به بعد که ایران و غرب وارد مرحله جدیدی از اختلافات و نزاع های سیاسی شدند مسئله حقوق بشر در مرکز توجهات قرار گرفت. زمانی که بوش، ایران را به همراه چند کشور دیگر محور شرارت نامید و مدعی حمایت ایران از تروریسم شد. پس از آن بارها ایران تلاش کرد که این برچسب را از پیشانی خود بزداید اما هیچ گاه این امر محقق نشد. البته باید گفت در این مسیر، ایران روش های خاصی را در پیش گرفته بود که خود جای بحث و بررسی دارد.

آنچه در این مجال به دنبال پاسخ گویی به آن هستیم این است که چرا غرب و ایران هردو همزمان مدعی رعایت حقوق بشر هستند در حالی که رفتارهای مختلفی در این خصوص از طرفین مناقشه مشاهده میشود. یقینا پاسخ این مسئله را باید در تعریف حق بشر در دیدگاه طرفین منازعه جست وجو کرد. در نگاه اسلامی منشا حقوق، حق الهی است به تعبیر دیگر آنچه سبب ایجاد حقوق خواهد بود مسئله مالکیت میباشد و از آنجایی که در نگاه اسلامی مالک اصلی، خداوند است و انسان در طول این مالکیت تبیین شده است، طبیعی است حق مطلق خداوند است و بقیه حقوق اعم از حقوق انسان و سایر موجودات در این جهت تعریف میشود .

در حالی که در نگاه های غربی و آن دسته تفکراتی که مبانی فکری آنها پس از انقلاب فرانسه در سال1789 با محوریت اومانیست شکل گرفت منشا حقوق را در دو نظریه سازمان داده اند :

الف) نظریه حقوق طبیعی : یعنی هر آنچه طبیعت انسان خواهان آن باشد به عنوان حق بشر باید در نظر گرفت به عنوان مثال خوردن و آشامیدن که از نیاز های طبیعی انسان است باید به عنوان حق بشر پذیرفت

ب) نظریه پوزیتیویسم یا قرار داد اجتماعی : یعنی هر آنچه که اکثریت انسان ها بپذیرند حق بشر، فلان مسئله است میتوان نتیجه گرفت که آن مسئله حق بشر میباشد. به عنوان مثال اگر در یک جمع پذیرفته شود که یک رفتار اجتماعی یا فردی، حق بشر است هیچ شخصی نمیتواند از آن رفتار عدول کند چرا که ناقض حقوق بشر لقب خواهد گرفت.

هر دو نظریه دارای اشکالات فراوان معرفت شناختی میباشند و در نگاه دیگر باید گفت همان اشکال معرفتی که به دموکراسی از جنبه ایدولوژی و نه از جنبه روش میتوان وارد ساخت به همین دو نظریه نیز وارد است و آن اشکال این بود که نگاه دموکراسی که مبنا را به عدم شناخت حقیقت متوجه ساخته و به دلیل عدم توانایی بشر در شناخت حقیقت، دریافت و پذیرش حقیقت را متوقف بر پذیرش اکثریت دانسته است خود متناقض است چرا که اگر نمیتوان حقیقت را شناخت چگونه گزاره عدم توانایی بشر در شناخت حقیقت، شناسایی شده است.

حال با این مقدمات باید گفت سیاست که خود زاییده فلسفه است نمیتواند اختلافات معرفت شناختی را حل سازد و به عبارت دیگر تفاوت غرب با ایران فراتر از یک اختلاف ساده سیاسی است و تمام این ها ریشه در اختلافات جهان بینی غربی که متکی بر محوریت انسان و جهان بینی توحیدی که متکی بر محوریت خدا است میباشد.

تمام راه حل های سیاسی و مذاکره صرفا میتواند به عنوان یک مسکن در این مسئله نقش ایفا کند و هیچ گاه تناقض های مبنایی در مذاکره قابل هضم نخواهد بود. لذا انتظار حل اختلافات معرفتی در قالب مذاکرات سیاسی انتظاری بیجا و غیر قابل قبول است.
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۲/۱۶
حامد موفق بهروزی

آناج

ایران

حقوق بشر

غرب

ژنو

نظرات  (۲)

فرض درستی که اختلاف دیدگاه جمهوری اسلامی ایران و غرب در مسئله حقوق بشر در قالب مذاکرات قابل حل نیست
اما با نگاه شدیدا خوشبینانه نسبت به اثرگذاری راه حلهای دیپلماتیک، رویکرد چشم داشتن به غرب برای حل مشکلات و در راستای تعریف التقاطی از اعتدال است که مسئله حقوق بشر هم روی میز مذاکره قرار می گیرد
با سلام
مگر قرار است مشکلات مبنایی ما در مذاکره حل و فصل شود؟!
البته اگر هوش و حواس تیم مذاکره کننده به خوبی عمل کند می تواند با تعاریفی که شما از بنیان های اندیشه غربی کردید، براحتی پاسخ گوی زیاده خواهی مستکبران باشیم
البته اگر هوشی و حواسی مانده باشد!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی