دیدگاه

در عالم رازی است که جز به بهای خون فاش نمی شود
  • دیدگاه

    در عالم رازی است که جز به بهای خون فاش نمی شود

امام خامنه ای (حفظه الله):
دیدگاه

جوانها! بدانید، بدون هیچ‌گونه تردیدی آینده‌ی روشن و امیدبخش این کشور و این نظام متعلّق به شما است؛ شما خواهید توانست کشورتان و ملّتتان را به اوج افتخار برسانید؛ شما به توفیق الهی خواهید توانست الگو و نمونه‌ی کاملِ تمدّنِ نوینِ اسلامی را در این آب و خاک تشکیل بدهید؛ برای اینکه بتوانید این وظائف بزرگ را انجام بدهید، بایستی دین را، تقوا را، عفّت را، پاکیزگیِ روحی را در میان خودتان هرچه بیشتر ترویج کنید و تقویت کنید. جوانِ امروز احتیاج دارد به دین، به تقوا، به علم، به نشاطِ کار، به امانت، به عفّت، به [انجام‌] خدمات اجتماعی و به ورزش؛ اینها خصوصیّاتی است که جوانِ امروز به آن احتیاج دارد و شما عزیزان بسیجیِ من ان‌شاءالله توفیق انجام این کار را داشته باشید.

طبقه بندی موضوعی
پنجشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۳:۲۰ ب.ظ

یارانه و دردسر های دولت

داستان هدفمندی یارانه ها برای مردم ایران روایتی تکراری از بی تدبیری مسئولان و نا امیدی از آنچه وعده میدهند است. احمدی نژاد زمانی که از طرح تحول اقتصادی برای مردم صحبت کرد از جراحی بزرگ اقتصادی گفت و از اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور که بزعم خود ضامن عدالت و پیشرفت کشور بود.هرچند برخی از اساتید دانشگاه های کشور، از همان ابتدا با اجرای این طرح مخالف بودند اما احمدی نژاد هم دلایل خود را برای عملی کردن این ایده بزرگ داشت.

طرحی که با اعمال نظرهای مختلف مجلس نیز در اجرا دچار تغییراتی شد که در پی آن احمدی نژادی ها به نگذاشتند ها و نشدها تمسک جستند. با این حال باید گفت دولت قبل برای اجرای مرحله اول هدفمند یارانه ها ماه ها کار کارشناسی انجام داد و برای تشریح این مسئله برای مردم، شخص خود رئیس جمهور ساعت ها با مردم سخن گفت تا به مردم اطمینان دهد که با همکاری در اجرای این طرح، دولت را یاری رسانند.

از همان ابتدا کسانی که معتقد بودند این روند باعث افزایش نقدینگی و رقابت تقاضا و نهایتا منجر به افزایش تورم خواهد شد با انتقادهایی از این طرح، دولت را به بی تدبیری متهم کردند اما هرگز نتوانستند در مقابل منطق عدالت محور دولت سخنی بر زبان جاری سازند و همواره از اصل هدفمندی دفاع کردند.

بی شک دولت قبل در دیپلماسی عمومی موفق ترین دولت تاریخ انقلاب اسلامی ایران است. اندیشه دولت برای مردم چون آب، زلال و شفاف بود و این همه به برکت ارتباط فراوان و بدون واسطه دولت با بدنه مردم بود. بسیاری از تحلیل گران رسانه، خود احمدی نژاد را به عنوان یک رسانه قدرتمند در کشور و جهان مطرح میکردند. از همین رو است که مردم در هماهنگی با دولت قبل کمال همکاری را داشتند و در برآورده ساختن خواسته های دولت از مردم، بیشترین همیاری را انجام میدادند.با روی کار آمدن دولت یازدهم و بر مسند نشستن طیف لیبرال اقتصادی و یا به قول دکتر نوبخت طیف نهادگرای اقتصادی یعنی همان ها که از ابتدا با اجرای طرح تحول مخالف بودند روند حاکم بر اجرای هدفمندی تغییر کرد و تمایل دولت به اجرای هدفمندی سردتر شد.دولت یازدهم در آخرین روزهای سال 92ثبت نام دوباره متقاضیان به دریافت یارانه ها را مطرح کرد. موضوعی که برای افکار عمومی جامعه ناملموس و حرکتی ناگهانی محسوب میشد. این اقدام به ویژه پس اجرای ضعیف طرح سبد کالا توسط دولت نگرانی هایی را در اذهان عمومی ایجاد کرد که شایسته بود با دقت نظر بیشتری در آماده سازی فضای عمومی کشور به طرح انصراف از یارانه ها پرداخت میشد.بر این علل باید اضافه کرد که مردم ایران بر سبک زندگی مسئولان نیز حساس هستند و یا حداقل ذائقه مردم در طول 8سال به این مسئله حساس شده است، مسئله ای که مردم ایران نماد بارز آن را در سفرهای تفریحی رئیس جمهور به شمال کشور و جزیره کیش در مشاهده میکردند و این سوال در ذهن مردم شکل میگرفت که چگونه میشود مسئولی ما را از دریافت مبلغی ناچیز منع کند و خود این چنین زندگی کند؟

در آغاز طرح انصراف از یارانه ها دکتر روحانی در پی ایجاد یک موج انصراف از یارانه بود و شروع دومینوی انصراف از یارانه را نیز خود برعهده گرفت و در یک سخنرانی از انصراف خود از دریافت یارانه خبر داد، غافل از آن که مردم ایران بر وجه دیگری از این انصراف توجه کردند و آن این بود که (( دکتر روحانی تاکنون یارانه دریافت میکرد!!!)).

شکست پروژه موج سازی، عدم کار کارشناسی، عدم اطلاع رسانی به موقع و صحیح، سبک زندگی نامطلوب مسئولان و سابقه ضعیف اجرایی در طرح سبد کالا را به حق میتوان اصلی ترین دلایل عدم انصراف مردم در نظر گرفت.

با این وصف طرح انصراف از یارانه را نیز باید شکست دیگری برای دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصادی ( پس از سبد کالا)  محسوب کرد و باید منتظر بود و دید که تدبیر بعدی دولت در این امر مهم و حیاتی چه خواهد بود؟


پی نوشت : تقریبا اکثر مطالبی که از این به بعد در این جا منتشر میشود در سایت آناج هم منتشر خواهد شد ( یا احتمالا برعکس) فلذا کمی لحن مطلب رسمی است

نظرات  (۳)

سلام !
موفق باشید .
ایدکم الله اخوی
خدا زیاد کنه امثال شما رو


پاسخ:
پاسخ:
انشالله امثال شما رو هم همینطور
سلام
بدون شک سلبی بودن رای به روحانی از سوی مردم مهم ترین دلیل برای اعتماد نکردن مردم به دولت در مقطع کنونی است.دولتی که رایش از پشتوانه ی ضعیف تشکیلاتی و اجتماعی برخوردار است و صرفا برای فرار مردم از امثال احمدی نژاد روی کار آمده نباید انتظار داشته باشد که مردم در برابر تصمیمات مهم و کلیدی اش صبور باشند و بهش اعتماد کامل کنند.همون چیزی که نتیجه اش شد ثبت نام 73 میلیون نیازمند به یارانه! آن هم در برابر خیل عظیم تبلیغات برای انصرافاندن مردم از دریافت یارانه نقدی.
یاعلی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی