دیدگاه

در عالم رازی است که جز به بهای خون فاش نمی شود
  • دیدگاه

    در عالم رازی است که جز به بهای خون فاش نمی شود

امام خامنه ای (حفظه الله):
دیدگاه

جوانها! بدانید، بدون هیچ‌گونه تردیدی آینده‌ی روشن و امیدبخش این کشور و این نظام متعلّق به شما است؛ شما خواهید توانست کشورتان و ملّتتان را به اوج افتخار برسانید؛ شما به توفیق الهی خواهید توانست الگو و نمونه‌ی کاملِ تمدّنِ نوینِ اسلامی را در این آب و خاک تشکیل بدهید؛ برای اینکه بتوانید این وظائف بزرگ را انجام بدهید، بایستی دین را، تقوا را، عفّت را، پاکیزگیِ روحی را در میان خودتان هرچه بیشتر ترویج کنید و تقویت کنید. جوانِ امروز احتیاج دارد به دین، به تقوا، به علم، به نشاطِ کار، به امانت، به عفّت، به [انجام‌] خدمات اجتماعی و به ورزش؛ اینها خصوصیّاتی است که جوانِ امروز به آن احتیاج دارد و شما عزیزان بسیجیِ من ان‌شاءالله توفیق انجام این کار را داشته باشید.

طبقه بندی موضوعی
پنجشنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۲، ۰۸:۱۷ ق.ظ

چه عواملی در رخدادهای اخیر مصر موثر هستند؟!

در دوره جمال عبدالناصر مصر توانست محوریت جهان عرب را به خود اختصاص دهد و خود را به عنوان قدرت اول اعراب معرفی کند و این موضوع جایگاه مصر را در کل دنیا دگرگون ساخت و نگاه ها را به خود معطوف کرد  به گونه ای که حتی توانست در برهه ای سوریه را به خود پیوند زده و به یک کشور واحد تبدیل کند .پس از کودتای 1952 و تاپایان دوره حسنی مبارک مصر همچنان  با دست نشاندگی قدرت های بزرگ جهان جلوه ای از فرهنگ و تمدن اعراب را کاریکاتور وار یدک میکشید و خود را همچنان بازیگر اصلی جهان عرب معرفی میکرد.انقلاب 25ژانویه همه معادلات را برهم زد و توانست دیکتاتوری حسنی مبارک را خاتمه داده و نگاهی دموکراتیک بر جامعه حاکم کند .

حال پس از یک سال از ریاست جمهوری اولین  رئیس جمهور پس از انقلاب دوباره شاهد حضور مردم مصر برای تغییراتی جدید هستیم .چه عواملی باعث شده که دوباره مردم به میدان التحریر جمع شده و شعار ارحل را فریاد زنند ؟ مردم به دنبال چه هستند و عمده درخواست های آنها حول چه محوری است؟  در ذیل به اختصار به ریشه های این رخداد میپردازیم.

الف)مشکلات قبل از انقلاب و حین انقلاب:

روشن است که در جامعه ای  که دچار انقلاب است مشکلات عدیده ای وجود خواهد داشت که میتواند یک کشور را حتی به سمت بحران هدایت کند .مشکلات اقتصادی از یک سو و مشکلات سیاسی و فرهنگی از سویی دیگر و دخالت کشور های خارجی در امور داخلی وجهه ای دیگر از این مشکلات هستند. مصر انقلابی نیز از این مشکلات بی بهره نبوده و در اکثر امور دارای نقصان های متعدد بود و این مشکلات در ادامه نیز افزایش یافت.

ب)بحران مشروعیت برای نهادهای حکومتی بعد از انقلاب:

بسیاری معتقد هستند که ساختار هایی که بعد از انقلاب و ریاست جمهوری مرسی  در مصر شکل گرفت فاقد مشروعیت کافی برای ادامه حیات هستند چرا که اساسا پذیرش اقلیتی از مردم باعث شکل گیری این نهادها بوده است به عنوان مثال رای شکننده 51درصدی به مرسی و بعد از آن رای 22درصدی به قانون اساسی کشور دوشاخصه اصلی این حکومت را با مقبولیتی لرزان جلوه میدهد.

ج)ناکار آمدی دولت در عمل به وعده ها و حل مشکلات به وجود آمده:

دولت مرسی عملا نتوانست نشانه ای از حرکت به سمت حل مشکلات را به مردم عرضه کند و امیدی بیافریند که در آینده این مشکلات کمتر خواهد شد . وابستگی اقتصاد مصر به کمک های خارجی و صندوق بین المللی پول و آمریکا نشانه های خوبی برای یک ملت انقلابی نیست.این دولت حتی در سیاست خارجی نیز عمل کرد مناسبی از خود برجای نگذاشت به طوری که با اتخاذ سیاست های چندگانه هم اسلامگرا ها را مایوس ساخت و هم لیبرال ها و غرب گرا ها را . مردمی که در ابتدای انقلاب  خویش سفارت اسرائیل را به تسخیر در آورده و پرچم اسرائیل را به آتش میکشد قطعا نمیتواند مواضع سست مرسی را در قبال فلسطین و اسرائیل بپذیرد و چنانکه مرسی به شیمون پرز خطاب کرد رئیس جمهور خود را برادر عزیز و دوستی وفادار به رئیس رژیم اشغالگر قدس به شمار آورد.

د)مخالفانی متحد:

نقش سه تن از اصلی ترین رهبران مخالفان در این جریان بسیار پررنگ میباشد :عمر و موسی ،حمدین صباحی و البرادعی .این سه رهبر مخالفان در حالی که با یکدیگر اختلافات بزرگی در رویکردهاو روش های مدیریتی دارند اما دشمن مشترک سبب اتحادشان شده و جریان تمرد را ایجاد کرده اند و به واسطه همین جریان توانسته اند مردم را به مبارزه علیه مرسی به میدان التحریر بکشانند

ه)نقش آمریکا :

نقش آمریکایی ها در این موضوع بسیار جالب و مهم است. مسئله مصر برای آمریکایی ها در قالب انقلاب های منطقه قابل تحلیل است. آمریکایی ها برای خنثی سازی و جلوگیری از انقلاب های دیگر در منطقه به فکر نشان دادن دو مدل هستند :الف)مدلی که انقلاب کرده و غرق در مشکلات است ب)مدلی که انقلاب نکرده و در رفاه کامل است. آمریکایی ها مدل اول را در مصر پیگیری میکنند و هدف آنها ایجاد تردید در دل مردمانی هست که در شرف انقلابی دیگر میباشند .آمریکایی ها میخواهند با افزایش هرج و مرج و ایجاد مشکلات متعدد صحنه ای از یک کشور انقلابی را نشان دهند که گویا با انقلاب کردن دچار یک اشتباه  جبران ناپذیر شده است .البته باید یاد آور شد که این سیاست قبلا در مورد ایران نیز پیگیری شده است و حتی هم اکنون نیز در حال اجراست. در کل باید گفت یقینا مصر از اهداف مهم آمریکا در منطقه  غرب آسیاست چرا که 30 سال بود مصر به عنوان محوری ترین کشور عرب تحت مدیریت بی چون و چرای آمریکا قرار داشت و به عنوان حیاط خلوت آمریکایی ها در منطقه محسوب میشد و اکنون بهترین گزینه برای آنها غرب گرا ترین جریان ها میباشد و باید اضافه کرد وجود هرج و مرج در مصر به عنوان تابلویی از یک کشور گستاخ در برابر سایر کشور عربی برای کنترل بیشتر آنها به خودی خود برای آمریکایی ها مطلوب است
 
باید پذیرفت که اخوانی ها دچار اشتباهات فراوانی در عملکرد یکساله خود شده اند و شاید بدترین اشتباهشان معرفی بدترین گزینه اسلامگرا ها  برای ریاست جمهوری بود . با قاطعیت میتوان گفت مصر نیاز به یک شخصیت انقلابی داشت که یقینا مرسی فاقد چنین شخصیتی بود . انتظار این بود که مرسی  بتواند انقلابی واقعی در عرصه مدیریتی کشور آغاز کرده و به کمک مردم آن را به سرانجام رساند ولی عملا این اتفاق نیافتاد.
 
نکته دیگری که در این جریان اهمیت دارد نقش ارتش مصر است .به جرات میتوان گفت که ارتش مصر در حال حاضر مشروع ترین نهاد حکومتی محسوب میشود چرا که نه از طرف مخالفان دولت و نه از طرف موافقان دولت سلب مشروعیت نشده و همه طرفین درگیر ارتش را به عنوان یک نهاد مردمی میپذیرند. البته باید مطرح کرد که ارتش مصر حدود 2.5 میلیون نفر عضو و 40درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد و به عنوان قدرتمند ترین نهاد فعلی مصر شناخته میشود .ارتش مصردر این درگیری بسیار هوشمندانه و با تدبیرعمل کرده و بیشتر به دنبال احیای بخشی از قدرت قبلی خود میباشد چرا که از 1952 تاکنون هم دولت و هم مجلس و هم  نهاد قضایی مصر در اختیار ارتش بوده و به عنوان اصلی ترین نهاد مدیریتی کشور شناخته میشد.

 حال پس از برکناری مرسی اگر روند کشور به سمتی برود که انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری برگزار گردد قطعا مرسی نخواهد توانست دوباره رای51درصدی خود را احیا کند چرا که مرسی اکنون کارنامه پرابهامی از یکسال ریاست جمهوری خود را  در مقابل مردم مصر قرار داده و بخشی از حامیان خود را ازدست  داده است. اما سوال اینجاست که آیا مخالفان مرسی توانایی ائتلاف و کسب اکثریت آرا در انتخابات را خواهند داشت یا نه؟ که این امر بستگی به رخداد های آینده این کشور دارد و البته امری است بسیار دشوار که رخداد چنین موضوعی میتواند نشانه ای از برنامه ریزی های مدون و دقیق برای برکناری اسلامگرایان از دایره حکومت باشد
 
 
پی نوشت: مشروعیت از نگاه مردم مصر در پذیرش مردمی است . مقبولیت و مشروعیت از این دیدگاه  مفهومی است یکسان که از نگاه اسلامی و شیعی دومقوله متفاوت میباشد.
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۴/۱۳
حامد موفق بهروزی

انقلاب مصر

حسنی مبارک

مرسی

مصر

نظرات  (۱۱)

یکی از دلایل سقوط مرسی عدم شناخت دوستان مصر و مشورت با انها بود.
مرسی در این یکسال بیشتر به دشمنانش تکیه کرده بود و مشورت می گرفت تا با دوستان.

پاسخ:
پاسخ:
دقیقا همینطوره
سلام
حاج آقاازدرس ها چه خبر تموم شدن انشاالله یا ...
حاجی صرفا جهت احوال پرسی اومدم و
بیادتان هستم .......

پاسخ:
پاسخ:
سلام
بله این ترم هم تمام شد ولی این رشته (ماشین های کشاورزی) سر دراز دارد
ما هم ارادت داریم اخوی و بیادتان هستیم
۱۴ تیر ۹۲ ، ۱۵:۳۴ یار دلدار
خداییش عالی بود .
در کنار همه این نکاتی که تحلیل کردین فکر کنم جای دو مورد کم باشه و با اجازه بهشون اشاره کنم :
1- نداشتن یک رهبر کاریزما که بتونه تمام جریانات داخلی رو در هدفی یکپارچه جمع کنه . البته این موضوع به واکاوی بیشتری نیاز داره که خودتون اوستا هستین.
2- دومین والبته از همه مهمتر به نظر بنده این هست که مرسی و کلا جماعت اخوانی نتونستن از وابستگی به کشورهای دیگه کم کنن و دائم محتاج این کشور ها بودن . و با اندک سرپیچی از دستورات کشور های به اصطلاح ابر قدرت این کشور ها هم دست از به اصطلاح کمک های خودشون بر میداشتن و مرسی و دوستانش در گل گیر میکردن .
خداقوت .

پاسخ:
پاسخ:
ممنون.
اولین نکته که فرمودین نقطه ضعف همه انقلاب های منطقه است به قول معروف باید اسم انقلاب های منطقه رو ( انقلاب های بی سر) گذاشت
در مورد نکته دوم هم با شما موافقم به نقل از جناب سعدالله زارعی اخوانی ها خواستن برای خودشون دوستانی دست و پا کنند که در 80سال گذشته با اونها دشمن بودند.
ممنون از نظرتون.
۱۴ تیر ۹۲ ، ۲۲:۲۶ یار دلدار
هم اکنون نیازمند نقد شما هستیم .
یا علی .
به جناب مبین بگید اسم من رو جعل نکنه
برا خودش اسم رسانه ای پیدا کنه

پاسخ:
پاسخ:
مگه تو نبودی ؟
فکر کردم تویی
حالا ایشون کیه؟
۱۵ تیر ۹۲ ، ۱۶:۱۹ رسپینا - کابوک حیات
سلام

وقت بخیر


مرسی ، مصر . . .

خب بنظرم مرسی تکلیفش با خودش مشخص نبود، برای همین این اتفاق افتاد

پاسخ:
پاسخ:
سلام
وقت شما هم بخیر
لپ مطلبی که من اینهمه زور زدم فکر کنم شما گفتید. به قول معروف اختلاف نتیجش با خودش داشت سر به فلک میزد
مسلما محمد مرسی نمی تونست توی این یه سال برای مصر شق القمر کنه. ولی حداقل می تونست ادای یه دولت انقلابی و مردمی رو دربیاره اما حتی این کار رو هم نکرد. می تونست حداقل یکی دو تا از جناح های درگیر در مصر رو کاملا از خودش راضی نگه داره ولی به این هم عمل نشد. می تونست توی یه بازار نامطمئن سهام ایران یا آمریکا یا حتی اسرائیل رو بخره و به این ریسک امیدوار باشه ولی این هم نشد. خلاصه عجیبه که همه از رفتنش خوشحالن!
مصر داره هزینه تجربه اندوزی سیاسی اخوان المسلمین رو میده.
به نظر من مرسی در بهترین حالت مهدی بازرگان انقلاب مصر بود!
اتحاد با دشمنان اسلام همین میشود
با سلام
حلول ماه ضیافت الهی بر شما همسنگرمان در جبهه مجازی تهنیت باد.
ما که از ماه رجب و شعبان چیزی عایدمان نشد دعا کنید در این ماه از بخشوده شدگان باشیم.

پاسخ:
پاسخ:
سلام
ممنون
آرزوی بهترین ها رو برای شما دارم و دعا میکنم که ان شالله که شهید بشید
فرا رسیدن ماه رمضان گرامی باد
شیعه مظلوم بود، مظلوم است و مظلوم خواهد ماند و همین مظلومیت است که در نهایت شیعه را در تمام این کره‌ی خاکی سربلند خواهد نمود .

به روزم حاجی...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی